Bereczki Zoltán & Szinetár Dóra
Menü
 
Kövessétek az oldalt

Facebook
Twitter
Hotdog
Network

 
Bereczki Zoltán
 

Albumok

Cikkek 

Dalszövegek

Extrák

Életrajz

Fellépések

Interjúk

Képek

Letöltések

Linkek

Szerepei

Bereczki Zoltán & Szinetár Dóra
 

Albumok

Cikkek

Dalszövegek

Extrák

Fellépések

Számláló
Indulás: 2007-08-02
 
Interjúk
Interjúk : Tényleg csak a rúzs a különbség férfi és nő között?

Tényleg csak a rúzs a különbség férfi és nő között?

  2015.04.23. 10:27

Azt követően, hogy Szinetár Dóra három évvel ezelőtt, legalábbis a sajtóból úgy tűnt, hogy nem a legbékésebb körülmények között távozott a Budapesti Operettszínházból, sokak számára jelenthetett meglepetést, hogy visszatért régi sikerei színhelyére, ahol a nemrég bemutatott Én és a kisöcsém női főszerepét, Kelemen Katót alakítja. Úgy néz ki, tényleg sikerült rendeznie konfliktusait Kerényi Miklós Gáborral, a színház korábbi igazgatójával, jelenlegi művészeti vezetőjével, hiszen a rendező a nyáron, Szegeden színre kerülő Tévedések vígjátéka egyik főszerepére is felkérte őt. Szinetár Dórával erről a két előadásról beszélgettünk.


Images_27803
Fotó: Dusha Béla
Szinetár Dóra

 

Az Én és a kisöcsém, bár sok helyen, így a színlapon is operettként van feltüntetve, nem igazán hordozza magán a műfaj jellegzetességeit…

Én inkább zenés játéknak tartom, és ez különösen igaz a mi változatunkra. Réthly Attila rendező nagy hangsúlyt fektetett a darab „színházi” részére. Az ilyen jellegű operetteket és zenés játékokat sokszor kezelik nagyvonalúan, hogy „nem értjük, mi miért történik, de mindegy, nem ez a lényeg…” – nos, ez most egyáltalán nincs így. Úgy gondolom, nem maradtak megfejtetlen viszonyok és elvarratlan szálak. A mi előadásunk nem elsősorban arról szól, hogy ki milyen szépen és profin énekel (bár úgy érzem, hogy a kritériumoknak mindannyian megfelelünk), hanem karakterek és sorsok ábrázolásán keresztül szeretnénk elmesélni egy bizarrba hajló történetet.

Az Én és a kisöcsémet és társait gyakran szokás „könnyű műfajnak” titulálni. Mit gondolsz erről?

 

Images_27804
Fotó: Budapesti Operettszínház
Én és a kisöcsém - Szinetár Dóra

Ez egy alapvetően félreértett kifejezés. A „könnyű műfajt” nem csinálni könnyű, hanem befogadni és élvezni. Nekünk, akik dolgozunk benne, sokszor sokkal összetettebb és nehezebb, mint sok úgynevezett „művészi előadás”. Ami fontos, hogy a könnyedsége ne menjen a mondanivaló kárára. Mert az – számomra legalábbis mindenképp – egy ilyen előadásnál is fontos.

 

Szerinted miért aktuális most ez az előadás?

A próbafolyamat során azzal szembesültünk, hogy a cselekmény során többször nem lehet eldönteni valakiről, hogy fiú-e vagy lány, és ebből jön a következő kérdés: fontos ez egyáltalán? Hiszen amíg nem akarok gyermeket szülni valakinek, addig igazából mindegy, hogy mi a neme az illetőnek… Ha pedig egy egyébként heteroszexuális férfi kezd el vonzódni valakihez, és csak azért nem vállalja ezt fel, mert éppen nadrág van rajta, de amint megjelenik szoknyában, és összeilleszthető lesz az értékrendjével, rögtön megváltozik ez a helyzet? Amikor fiúként vagyok a színpadon, az Andersent játszó Dolhai Attila nagyon közel érez engem magához, de ezt nem hangoztatja túlságosan, hiszen én „fiú” vagyok. Az egyik jelenetben pedig, amikor „nőként” jelenek meg, semmi nem változik rajtam, csak egy estélyi ruha és némi rúzs kerül rám – azonnal szerelmet vall és ágyba akar vinni. Az Én és a kisöcsém nem más, mint egy fura játék arról, hogy mi, mai emberek, mit is szeretünk meg a másikban, mi az, ami igazán fontos belőle, és ebből mit tudunk-merünk felvállalni magunk és a világ felé.

Jelent számodra nehézséget hitelesen fiút játszani?

Annyiból szerencsém van, hogy pályám kezdetén több fiúszerepet is eljátszhattam, így van már némi tapasztalatom e téren… A próbafolyamat elején aztán rájöttünk, hogy nem az lesz számomra a megoldás, hogy én eljátszom „Kelemen Katót, aki Vadász Fricit alakítja”, hanem egyszerűen csak játsszam Vadász Frigyest, hisz én akkor is csak egy lány leszek, aki fiúnak öltözött. Mivel hiszek a saját nőségemben, így a végeredmény ugyanaz: egy nő nadrágban – de talán úgy igazibb a dolog, ha én magam közben valóban egy fiút próbálok megszemélyesíteni.

 

Images_27805
Fotó: Budapesti Operettszínház
Én és a kisöcsém - Szinetár Dóra

 

A darab sajtótájékoztatóján elmondtad, hogy a három évvel ezelőtti „szakítást” követően meglepett, hogy felhívott az Én és a kisöcsémmel kapcsolatban. Ugyanakkor a Tévedések vígjátéka kapcsán nem sokkal később jött egy másik hívás is…

Ez a telefon talán még jobban meglepett, mint az első – de ez akkor is így lett volna, ha bárki más hív fel ezzel kapcsolatban. De mindez így együtt, hogy KERO rendez prózát a Dóm téren, és arra hív el engem…

Mi tagadás, kicsit nekem is furcsának tűnik, hogy ti ketten prózai darab kapcsán dolgoztok együtt…

A legutóbbi prózai rendezése, a tizenhat évvel ezelőtt bemutatott Az ifjúság édes madara, nagyon sikeres előadás volt. Az operettszínházi Rómeó és Júlia próbafolyamata alatt pedig, amit ő rendezett, én pedig Júliát játszottam, pontosan kiderült számomra, hogy mit gondol Shakespeare-ről. Mert bár mi nem a prózai előadás szövegeit mondtuk a dalok közt, mégis az eredeti művet elemeztük, és azt próbáltuk zenével átadni a nagyérdeműnek. Ráadásul a szegedi Dóm tér híresen az ő asztala, kiváló érzékkel bánik a nagy térrel és a hatáselemekkel, és azt is érteni vélem, hogy miért választotta ki pont ezeket a színészeket erre az előadásra: szeret szélsőséges karaktereket és erős egyéniségeket együtt látni a színpadon.

Tényleg izgalmasnak ígérkező szereposztás jött össze erre az előadásra. Idegen számodra ez a közeg?

A két Nemzet Színészével, Molnár Piroskával és Haumann Péterrel már volt szerencsém egy színpadon játszani, a fiatalabb művészekkel azonban még nem dolgoztam együtt. Viszont sokszor láttam őket együtt játszani, nagyon tisztelem mindnyájukat, így várom már a közös munkát.

 

Images_27567
Fotó: Budapesti Operettszínház
Én és a kisöcsém - Dolhai Attila és Szinetár Dóra

 

Számodra azért minden bizonnyal idegennek számít ez a terep.

Tény, hogy kevesebb teljesen prózai előadásban játszottam eddigi pályámon, de az utóbbi években több olyan zenés darabban kaptam főszerepet, amelyekben nagyon sok és hangsúlyos prózai rész van a dalok mellett. Ilyen volt két éve Miskolcon a Chicago, és ilyen most az Én és a kisöcsém is. Ráadásul nem csak ebben nőttem fel, hiszen az édesanyám annak idején a Nemzeti Színházban rengeteg Shakespeare-darabban játszott, de évekkel ezelőtt Szolnokon a Schwajda György rendezte Vízkeresztben már magam is eljátszhattam Olivia grófnő szerepét.

Maga a Tévedések vígjátéka miért lehet érdekes most?

Shakespeare-rel kapcsolatban az a különleges, hogy nem csak a gyakran idézett sorai a csodálatosak, hanem az alaptörténetei is lebilincselőek. Olyan „sztorikat” talált ki, hogy ha ma élne, biztos, hogy filmforgatókönyveket is írna. Ez a Tévedések vígjátékában sincs másként: a karakterek közötti háló annyira szövevényes, hogy ha olvasnánk, akkor többször is neki kellene futni, hogy megértsük ezt a viszonyrendszert – ugyanakkor mindez színpadon bemutatva, egy jó előadás során sokkal egyértelműbbé válik.
Skizofrén világot élünk, ahol rengeteg ember találkozik az élménnyel, hogy állítólag ő mondott, vagy csinált valamit, pedig ez szerinte nem így történt. Ebben a mesében ez a rémisztő szituáció a legtöbb esetben boldog feloldásba torkollik, hiszen hőseink a végén rájönnek, hogy elveszettnek vélt ikertestvérük az, aki az adott mondatokat mondta, és az adott szituációkat megélte. Azért érdemes elgondolkodni azon, vajon vannak-e ilyen elfeledett ikrek, vagy tényleg olyan bábeli világba keveredtünk, ahol az ember már a saját kimondott mondataiban sem lehet biztos. Vagy ha a történetek másik oldalán álló szereplőket nézzük, el lehet-e hinni valakinek, akit szeretünk, hogy bár a saját fülünkkel hallottuk, amit mondott, az nem ő volt, és nem mondta. És ha igen, akkor hogyan tovább?

Dicsuk Dániel

2015.04.14.
Forrás: 7ora7.hu

A linkért ahonnan az interjú származik köszönet Dóra Mausznak.

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Szinetár Dóra
 

Albumok

Cikkek

Dalszövegek

Extrák

Életrajz

Fellépések

Interjúk

Képek

Letöltések

Linkek

Szerepei

Szinetár Dóra & Bereczki Zoltán
 

Interjúk

Képek

Linkek

Letöltések

Óra

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!