Hírek : Szekértáborokról és megbékülésről |
Szekértáborokról és megbékülésről
2014.01.08. 10:14
Szinetár Miklós: Egyelőre nem leszek a Magyar Krónika szerzője
A kormányzat Magyar Krónika címmel új, csupa jó hírt közlő folyóiratot kíván indítani májustól. Az első szerkesztőségi ülést Orbán Viktor nyitja meg, aki állandó szerző is lesz. Rajta kívül több jelenlegi kormánytag is publikál majd a lapban. A szerkesztőségi stábot szervező Kerényi Imre állítólag száz neves közéleti személyiséget – újságírót, művészt, tudóst – kért fel arra: írjanak a Magyar Krónikába. A „százak” névsora most került nyilvánosságra. Köztük néhány közismerten balliberális értelmiségi is szerepel: mint például Szinetár Miklós Kossuth-díjas színházi és operarendező is. A beszélgetés teljes változatát a jövő heti 168 Órában közöljük. SÁNDOR ZSUZSANNA interjúja.
– Kerényi Imre állítólag száz szerzőt kért fel arra, hogy írjon az új kormányzati havilapba, a Magyar Krónikába. Az ön neve is szerepel a listán.
– Először is hadd kezdjem azzal: nem vagyok úgynevezett balliberális. Baloldali vagyok a szó klasszikus értelmében, és liberális szintén eredeti értelemben: azaz megengedő, és nem követelő. Amúgy pedig valóban felhívott Kerényi Imre úgy két-három héttel ezelőtt. Elmondta, szeretnének indítani egy új, látványos, reprezentatív kulturális folyóiratot, amely – hangsúlyozta – napi politikától mentes lenne. Ugyanakkor integrálná a mind a két oldalhoz tartozó neves, köztiszteletben álló művészeket, tudósokat, értelmiségieket. S ha eszembe jut bármi pozitív példa, amit a világban látok, szívesen vennék az írásaimat. Mivel szeretek írni, igent mondtam.
– Vagyis a Magyar Krónika szerzője lesz?
– Egyelőre nem. Én is most, a sajtóból értesültem arról, milyen is lenne valójában a lap tematikája, s rajtam kívül még kiket kértek fel. A közzétett nevek szinte mindegyike egyértelműen a fideszes, jobboldali táborhoz köthető. Pedig a telefonban úgy tűnt, hogy Kerényi – akit egyébként régről ismerek – őszintén mondja, hogy fontosnak tartja a társadalmi megbékélést. S azt is, hogy olyan orgánumot alapítsanak, amely a szellemi kulturális párbeszédet szolgálná.
– Azt nem említette, hogy a lapba Orbán Viktor is írna?
– Nem. Arról tudtam, hogy az új folyóirat a miniszterelnök támogatásával jönne létre. Ha az indító szerkesztőségi ülésen Orbán Viktor – nem mint a Fidesz vezére, hanem mint miniszterelnök – megjelenik, és nevét adja egy sokszínű, sokféle értéket képviselő folyóirathoz, az véleményem szerint jó is lehetne. Ezt szerintem megteheti bármelyik, mindenkori miniszterelnök, ha olyan kezdeményezésről van szó, amely enyhítené a rettenetes politikai megosztottságot. Nekem is szörnyen elegem van már a szekértáborok harcából. Nálunk minden lap nagyjából besorolható a jobb- vagy baloldalhoz, a kulturális folyóiratok is egy-egy szellemi irányzathoz. És a táborok közötti szakadékok egyre mélyebbek. Ezért tartanám fontosnak, ha végre létrejönne egy olyan folyóirat, amely a megosztás helyett tényleg integráló lenne.
– Erre viszont mondhatja a Magyar Krónika szerkesztősége, azzal, hogy felkérték önt és például Ráday Mihályt, Hankiss Elemért szerzőnek, bizonyítják: nyitottak a másik oldal felé is.
– Csakhogy az arányok nagyon elcsúsztak. Már küldtem is egy levelet Kerényi Imrének: megtisztelő a felkérésük, szívesen is írnék olyan lapba, amelyben különböző világnézetű személyek együtt szerepelnek, de ez nagyon egyoldalúra sikerült. Nem erről volt szó!
– Válaszolt Kerényi?
– Még nem.
– Nem érzi úgy, hogy visszaéltek a nevével? Belekeverték egy olyan fideszes politikai akcióba, amelyhez semmi köze?
– Engem szerzőnek hívtak egy egyelőre nem létező laphoz. Ha majd megjelenik, s látom, milyen, eldöntöm, akarok-e beleírni, vagy sem. A jelenlegi szerzői névsorral nem csak az a probléma, hogy világnézetileg egyoldalú. Azt ígérték, napi politikától mentes lesz a folyóirat. De a listán olyanok is vannak, akik nem a szellemi tevékenységükkel váltak ismertté, hanem politikai bozótharcosként. A jobboldaliakat most bizonyára fölháborítja, mit keres egy olyan figura az ő szerzőik között, mint én. Baloldalról meg esetleg azt várnák tőlem, hogy keményen vágjak vissza „azoknak”. Ez az, amit én már unok. Ebből kimaradnék.
2014.01.07.
Forrás: 168ora.hu
|